Rusya’da eş zamanlı saldırılar: Ölü sayısı 19’a yükseldi

Rusya’nın özerk Dağıstan bölgesine düzenlenen silahlı saldırılarda hayatını kaybedenlerin sayısı 19’a yükseldi. Rusya Soruşturma Komitesi, Mahaçkale ve Derbent şehirlerinde bir polis noktası, sinagog ve iki kilisenin hedef alındığı saldırılara ilişkin güncellemeleri paylaştı. Açıklamada, saldırılar sonucu 19 kişinin öldüğü bildirildi.

Rusya Soruşturma Komitesi’nden yapılan açıklamada, saldırıların terör eylemi olarak değerlendirildiği ve olayla ilgili soruşturma başlatıldığı ifade edildi. Derbent’teki sinagogda saldırı sonucu çıkan yangının da söndürüldüğü belirtildi. Geçtiğimiz saatlerde açıklama yapan Dağıstan Özerk Cumhuriyeti Başkanı Sergey Melikov, olayı ‘terör saldırısı’ olarak nitelemiş 15 polisin hayatını kaybettiğini duyurmuştu.

‘6 SALDIRGAN ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ’

“Bunun arkasında kimin olduğunu ve bu saldırıları organize edenlerin neyi hedeflediklerini biliyoruz. Savaş evimize geldi” diyen Melikov, AA’nın aktardığına göre şöyle devam etti:

“Benzeri görülmemiş bu terör saldırısında 15’ten fazla polis yaşamını yitirdi. Onlar, silah elinde Dağıstan’daki barış ve huzuru koruyordu. Ölenlerin arasında bir papaz dahil birkaç sivil de bulunuyor. Saldırıları düzenleyen 6 militan etkisiz hale getirildi. Dış güçler tarafından hazırlanan tüm oyunların ve terör hücrelerinin tespit edilmesi yönünde gerekli çalışmalar gerçekleştirilecek. Durum, devletin kurumları tarafından kontrol altında bulunuyor.”

Rusya İçişleri Bakanlığı’ndan dün yapılan yazılı açıklamada, Mahaçkale ve Derbent şehirlerinde kimliği belirsiz silahlı kişilerin saldırı düzenledikleri bildirilmişti. Bir polis noktası, sinagog ve iki kilisenin hedef alındığı saldırılarda, 7 polis ve bir papazın hayatını kaybettiği, saldırıları gerçekleştiren saldırganlardan 4’ünün öldürüldüğü belirtilmişti.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir